Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare - pret derizoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare - pret derizoriu

Mama mea a vandut la varsta de 88 ani terenul agrigol din posesia familiei la un pret derizoriu. Intrebarea mea este: Se poate solicita cumparatorului diferenta de pret pana la pretul pietei? Care este procedura si care este termenul in care se poate face solicitarea. Va multumesc.
Daca dovediti ca pretul a fost mult subevaluat, inseamna ca pretul este neserios, astfel ca mama poate introduce o actiune de constatare a nulitatii actului din acest motiv. Ceea ce vi se pare dv. sau noua evident, nu este evident si pentru instanta, astfel ca neseriozitatea pretului trebuie dovedita, prin inscrisuri.
Art. 948 C.civ., statueaza condiţiile esenţiale pentru validitatea unei convenţii, respectiv:
1. Capacitatea de a contracta;
2. Consimţământul valabil al părţii ce se obligă;
3. Un obiect determinat;
4. O cauză licită
Daca una dintre aceste conditii nu a fost indeplinita la data incheierii actului, actul juridic este nul absolut. ;)
Corina Capotã, Avocat
Potrivit art. 1303 Cod civil, prin preţ serios se înţelege preţul care constituie o cauză suficientă a obligaţiei asumate de vânzător de a transmite dreptul de proprietate asupra bunului ce formează obiectul vânzării. Seriozitatea preţului depinde de existenţa unei proporţii între cuantumul preţului fixat de părţile contractante şi valoarea reală a bunului vândut, insa aprecierea acestei proportii este atributul suveran al instantelor de judecata.