Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Ce se adauga la pret CIF in port
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Ce se adauga la pret CIF in port

Vreau sa cumpar marfa de la importator,sau sa import direct[ulei alimentar,zahar,faina,etc],si am primit oferta de pret cif.as dori sa stiu ce cheltuieli suplimentare mai am de platit[vama,accize,taxe,etc].si cum se transforma metric tona in litri si kg.Va multumesc
carmen01011958, moderator
CIF inseamna Cost, Insurance and Freight - adica Cost asigurare si navlu platite de vanzator pana in portul de destinatie. In ansamblu dupa ce marfa a trecut de balustrada navei, dvs. trebuie sa suportati toate cheltuielile si riscurile. Taxele vamale, accizele precum si alte taxe specifice cad in sarcina dvs. Aceste taxe difera de la marfa la marfa, depinde si de unde aduceti marfa, etc. Cuantumul acestor taxe vi le poate comunica un comisionar vamal. In ceea ce priveste transformarea aplicati urmatoarele formule:
1 metric tona = 1.000 kg
1 metric tona = 1000 litrii/densitatea specifica a marfii.