avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinet medical veterinar - pot deschide si farmacie ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinet medical veterinar - pot deschide si farmacie veterinara ca p.f.a.?

Buna ziua,as dori sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarea problema;sunt medic veterinar si functionez ca si Cabinet medical veterinar adica persoana fizica autorizata.Intrebarea mea este daca pot sa deschid o farmacie veterinara pe aceeasi forma de organizare sau este nevoie sa infiintez o societete comerciala?
Multumesc!
Conform Ordinului nr.41/2012, pentru aprobarea normei sanitar-veterinare privind conditiile de organizare si functionare a unitatilor farmaceutice veterinare, aveti nevoie de un SRL pentru farmacie veterinara, ori punct farmaceutic veterinar.

Art.46 - In vederea obtinerii autorizatiei sanitar-veterinare de functionare pentru farmaciile venerinare si punctele farmaceutice veterinare, reprezentantul legal al unitatii trebuie sa depuna la autoritatea sanitar-veterinar competenta un dosar care sa contina urmatoarele documente:
a) cererea din partea unitatii, cu precizarea activitatii si a codului CAEN;
b) copia certificatului de inregistrare emis de oficiul registrului comertului;
c) copia certificatului constatator emis de oficiul registrului comertului;
d) copia actului constitutiv al societatii comerciale;
e) schita unitatii (oficina, depozitul, grupul sanitar, receptura, etc);
f) dovada detinerii spatiului - titlul sub care detine spatiul, in copie;
g) memoriu tehnic justificativ
h) lista cu personalul calificat in conditiile legii;
i) dovada achitarii taxei prevazute in anexa nr. 26 (farmacie 244 lei si punct farmaceutic 365 lei);
j) copia contractului incheiat in vederea distrugerii produselor expirate sau neconforme.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, doresc sa imi deschid un petshop , ma intereseaza ... magda.andreea@yahoo.com magda.andreea@yahoo.com Buna seara, doresc sa imi deschid un petshop , ma intereseaza ce autorizatii imi trebuie si de asemenea as dori sa vand si pipete pentru deparazitare si ... (vezi toată discuția)
Deschidere pet shop si farmacie veterinara andreeeavl andreeeavl Buna ziua. As vrea sa mi deschid un petshop si o farmacie veterinara sau punct farmaceutic. Care sunt pasii care trebuie urmati? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua ! sunt medic veterinat angajat la ordinul 42 si as ... nicutom nicutom BUNA ZIUA ! SUNT MEDIC VETERINAT ANGAJAT LA ORDINUL 42 SI AS VREA SA MI DESCHID O FARMACIE . AS PUTEA SA DETIN FARMACIA PE NUMELE MEU ??? (vezi toată discuția)