Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Calcul protocol 2013- tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Calcul protocol 2013- tva

Va rog sa-mi spune-ti daca este corect calculul pentru tva la protocol
Daca am de exemplu rulaj la 6231 protocol 500 lei scad 100 lei cat este deductibil si pe diferenta aplic 24%?
Va multumesc,
Cam asa. In situatia in care ati oferit cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei,exclusiv TVA,insumati valoarea depasirilor aferente unei perioade fiscale si colectati taxa,daca aceasta este deductibila total sau partial. Se considera ca livrarea de bunuri are loc in ultima zi lucratoare a perioadei fiscale. Valoarea depasirii si taxa colectata aferenta se inscriu in autofactura prevazuta la art.155 alin.(7) din Codul fiscal,care se include in decontul de TVA.