Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Trecere la impozit profit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Trecere la impozit profit

Buna ziua
O societate trece la impozit micro cf.legislatiei incepand cu 01.02.2013. Intrebarea mea este Daca societatea in luna aprilie isi schimba codul caen in 7022, este obligata sa ramana la impozit micro tot anul 2013 sau poate trece la impozit profit din nou in cursul anului?
Din legislatie reiese ca societatiile care desfasoara activitate de consultanta nu pot trece la impozit micro.
multumesc
Conform legislatiei, o societate poate trece de la micro la impozit pe profit daca incepe sa presteaze servicii de consultanta sau depaseste plafonul cifrei de afaceri stabilit, c/v 65.000 eur. Trecerea se face incepand cu primul trimestru urmator depsirii plafonului sau schimbarii obietului de activitate. De exemplu, daca d-vostra va schimbati obiectul de activitate sau activati unul din codurile CAEN de consultanta 7021 sau 7022, in luna aprilie , veti redeveni platitor de impozit pe profit incepand cu trim III al anului 2013.
phoenix2013 a scris:
Trecerea se face incepand cu primul trimestru urmator depsirii plafonului ........
......... veti redeveni platitor de impozit pe profit incepand cu trim III al anului 2013.

Cu respect pentru dnul consultant fiscal,
Trecerea se face incepand cu prima zi a trimestrului in care s-a depasit plafonul, adica in exemplul spetei ... trim. II al anului 2013.