Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere impozit micro/ impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere impozit micro/ impozit profit

La calculul plafonului de 65.000 euro pentru a trece de la impozit micro la impozit profit in anul 2013 se ia in considerare si luna ianuarie 2013 - avand in vedere ca atunci era platitoare de impozit pe profit? Multumesc
Buna ziua,

Potrivit art. 112^6 din CF in cazul contribuabililor prevazuti la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.
Avand in vedere faptul ca persoanele la care face referire la art. 112^2 alin. (3) sunte cele obligate sa aplice prevederile de la data de 01.02.2013, consider ca va este aplicabil modul de calcul al cifrei de afaceri asa cum este prevazut la art.112^6.

Numai bine
Buna ziua

Cand se face calculul impozitul pe micro se ia in considerare si impozitul pe profit platit in luna ianuarie cand societatea a fost platitoare de impozit pe profit ?
daniela_gabriela, utilizator
Nu se ia.