Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ordonanta presedintiala-evacuare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ordonanta presedintiala-evacuare

Buna ziua, va rog ca-mi spuneti daca in cazul unui proces de evacuare ptr. lipsa de titlul si in care instanta de fond a admis cererea reclamantei, aceasta din urma poate cere evacuarea paratului pe calea ordonantei presidentialein calea de atac a apelului, in temeiul art.14 alin 2 lit a din OUG nr.40-1999, temei juridic in care s-a constituit si actiunea principala , adica a faptului ca reclamanta locuia cu chirie intr-o locuinta privata.multumesc si o zi buna.
Art. 14 din OUG nr.40-1999 a fost abrogată. actualmente Noul cod civil prevede prin art. 1831 privind contractul de locaţiune faptul că "evacuarea chiriaşului se poate face doar în baza unei hotărâri judecătoreşti, chiriaşul fiind obligat la plata chiriei prevăzută în contract pănă la data eliberării efective a locuinţei şi de asemenea la repararea prejudiciilor de orice natură cauzată locatorului până la aceea dată."