Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile dupa 14 martie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile dupa 14 martie

Buna ziua,
Rog frumos o lamurire: Cum se va proceda, ca urmare H.G. nr.84/2013, dupa data de 14.03.2013 cu cheltuielile deductibile evidentiate pe un bon fiscal pentru un PFA neplatitor de TVA? Se aplica vechea procedura sau cea noua care e de fapt numai pentru platitor de TVA. Multumesc.
Incepand cu data de 14.03.2013,prin intrarea in vigoare a HG nr.84/2013,pentru PFA neplatitoare de TVA ,nu sunt modificari semnificative.Totusi,in situatia in care achizitionati carburanti auto sau alte bunuri si/sau servicii pe baza bonurilor fiscale,ar fi bine sa solicitati inscrierea pe bonuri,cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal,codul de inregistrare fiscala al PFA.Daca comerciantul nu poate inscrie CUI beneficiar,la solicitare va emite,potrivit legii,factura care sa cuprinda elementele prevazute la art.155 alin.(19) din Codul fiscal.
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca nu se cere dar e bine sa fiu acoperit, ca un control ar putea sa pretinda asa ceva, nu?
Asa este.
Buna ziua,
Daca am bonuri de benzina, emise dupa data de 14.03.2013, fara CUI beneficiar, si am inregistrat valoarea totala pe cheltuiala nedeductibila, e bine?
Multumesc.
Diana.
Este binisor. Puteati trece bonurile intr-un decont de cheltuieli,valoarea fara tva fiind astfel deductibila. Numai TVA ramanea nedeductibila.