Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analize medicale personal tesa
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analize medicale personal tesa

Ce analize medicale trebuie sa faca un angajat tesa (functionar administrativ) dar care conduce si masina institutiei cat b .Care este si baza legala ? Multumesc .
HG 355/2007 actualizata este actul normativ care reglementeaza supravegherea sanatatii lucratorilor. Examenele medicale sunt in functie de conditiile concrete si de riscurile de la locul de munca, in conformitate cu FIªELE privind serviciile medicale profilactice detaliate în funcţie de expunerea profesională.
. De exemplu: Pentru munca de birou cu suprasolicitarea analizatorului vizual:
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- testarea acuităţii vizuale
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- testarea acuităţii vizuale - anual
Pentru conducerea masinii institutiei:
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiogramă
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual
- audiogramă - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
Medicul de medicina muncii poate dispune si alte examene medicale.
Medicul de medicina muncii care deserveste firma respectiva este cel care decide ce analize medicale face salariatul respectiv, in functie de factorii de risc prevazuti de angajator in "Fisa de expunere la riscuri profesionale" a postului respectiv.