Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Director magazin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Director magazin

Buna
As vrea si eu o fisa post director magazin si niste criterii de evaluare.
Unde pot gasi ?
Multumesc frumos

FISA DE POST - DIRECTOR COMERCIAL

1. Denumirea compartimentului:
COMPARTIMENTUL COMERCIAL

2. Denumirea postului:
DIRECTOR COMERCIAL

3. Numele si prenumele salariatului:
NUME SI PRENUME SALARIAT

4. Se subordoneaza:
Directotului general

5. Numele sefului ierarhic:
NUME SI PRENUME SEF IERARHIC

6. Subordoneaza:
Angajatii departamentului comercial

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:

cu angajatii departamentelor Financiar-Contabil, Marketing, Juridic

9. Pregatirea si experienta:

� Studii obligatorii: universitare economice;
� Buna cunoastere a mediului concurential de afaceri;
� Experienta in domeniul comercial de minim 4 ani;
� Foarte bune cunostinte de limba engleza;
� Spirit de observatie, dinamism, gandire comerciala, eficienta;
� Excelente abilitati de utilizare a computerului (Word, Excel);
� Experienta intr-o functie de conducere si de coordonare constituie un avantaj;
� Reale si excelente abilitati de comunicare si negociere.

10. Autoritate si libertate organizatorica:

Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:

Activitati principale:
� Urmarirea zilnica a activitatii personalului aflat in subordine pentru asigurarea aplicarii corecte a procedurilor operationale de achizitii si aprovizionare/livrare;
� Organizarea departamentului Comercial pe criterii de �cost efficiency�, in vederea optimizarii activitatii de aprovizionare/livrare a marfii catre reteaua de magazine;
� Stabilirea strategiei specifice fiecarui magazin pentru implemetarea/urmarirea stocului optim si a tuturor procedurilor comerciale prevazute.
Sarcini si indatoriri specifice:
� Asigurarea buclei de feed-back in urmarirea aplicarii procedurilor comerciale si a stocurilor optime;
� Stabilirea unor relatii bune cu furnizorii, pentru rezolvarea in timp util si in bune conditii a tuturor problemelor ocazionale;
� Prospectarea pietei de profil si a conditiilor de achizitii/livrare in vederea optimizarii continue a stocurilor, avand ca scop final obtinerea unei rotatii bune ale acestora si realizarea de profituri (protectia marginii).
Responsabilitati ale postului:
� Raspunde pentru calitatea negocierii contractelor/actelor aditionale cu furnizorii;
� Isi asuma responsabilitatea pentru propunerile de noi furnizori, dupa ce a verificat pozitia in piata si standardele serviciilor oferite de catre acestia;
� Raspunde pentru calitatea activitatii personalului aflat in subordine si pentru fluxul operational la nivelul departamentului pe care-l conduce.
Autoritatea postului:
� Coordoneaza intreaga activitate comerciala a retelei de magazine pe centre de profit;
� Transmite catre Directorul de vanzari & marketing raportarile (saptamanale, lunare) privind vanzarile, planul de actiune pentru cresterea vanzarilor, furnizorii noi etc. (Toate tipurile de raportari vor fi descrise in anexe separate.);
� Concepe impreuna cu Ddirectorul general strategiile comerciale prioritare in vederea atingerii target-urilor stabilite.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi:

14. Data semnarii:

mai cautati pe net, aceasta tot de acolo am luat-o
Uitati aici un model complet :
[ link extern ]

@ doberv
De preferat, sa postati si link-ul ori sursa de informare de unde ati luat acel model ...
Regulamnetul acestui Forum prevede la pct.2.9 teza a II-a si a III-a urmatoarele :. ..... De asemenea, nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. Acest forum incurajeaza originalitatea si te roaga sa intelegi ca informatiile publicate aici trebuie sa ajute oameni, nu sa prejudicieze autori de texte accesibile pe internet.
scuze.
nu o sa se mai repete.