Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... clauze bancare- dobanzi modificare; recuparare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

clauze bancare- dobanzi modificare; recuparare diferenta

Va rog sa aveti amabilitatea de a raspunde
1. În contratul de credit initial incheiat in 2008, este prevăzuta clauza conform careia in cazul in care imprumutatul opteaza pentru dobanda aniversara revizuibila, rata anuală a dobânzii va putea fi modificata de banca in functie de evolutia pietii financiare sau de politica de credite a bancii. In 2008 am beneficiat de dobanda fixa de 5,9% pentru primul an. In anii 2009 si 2010 am ales dobanda fixa fixata de banca de 8,4%.
Intrebare: Ca urmare a stabilirii in practica judiciara ca fiind abuziva, in 2010, aceasta clauza a fost eliminata din contract si s-a stabilit in contract o dobanda in functie de EURIBOR +marja bancii=6,9%. Ca urmare a faptului ca a fost o clauza initiala abuziva, pot solicita bancii sa-mi restituie diferenta de bani, corespunzatoare de la o dobanda de 8,4% la o dobanda de 6,9%?
2. Pot cere si restituirea comisionului de procesare pe care l-am platit in 2008 si pe care instantele il considera abuziv? OUG 50/2010 nu il mai prevede.
Nu puteti solicita restituirea dobanzii. Legea civila nu retroactiveaza. Doar daca dati banca in judecata, intr-un litigiu pentru anularea clauzelor abuzive si castigati, puteti solicita restituirea comisioanelor si a dobanzii respective.
dar puteti incerca si solicita bancii printr-o reclamatie, la care sunt obligati sa va raspunda in termen maxim de 30 zile.
in cazul unui raspuns negativ va puteti adresa cu o reclamatie catre Protectia Consumatorului