Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident drum privat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident drum privat

Buna,

Ma intereseaza ce lege se aplica ( actul normativ exact....) daca lovesti o persoana pe un drum privat. Drumul privat are o limita impusa de viteza de 5 km pe ora. Cine impune respectarea acelei limite? Codul rutier? sau ce act normativ. Respectiv cum poti cere suspendarea carnetului celui care te-a lovit....cand el circula cu 60 de lm pe ora pe respectivu sector de drum? in baza carei legi....procedura nu ma intereseaza mult....

Va multumesc mult!
serbanmoga, utilizator
in materie de cod rutier se aplica OUG 195/2002, dar aceasta priveste circulatia pe drumurile publice, iar daca exista o limitare de viteza ma indoiesc ca drumul era privat, in afara de persoane fizice si juridice care beneficiaza de proprietate privata, si care nu cred ca au cum sa instituie limite de viteza, doar Primariile mai detin domeniu public sau privat. Mare atentie insa ca sediul materiei pentru infractiunile comise in trafic este Codul Penal, deci daca persoana accidentata va avea mai mult de 10 zile de ingrijiri medicale atunci puteti raspunde penal, la plangerea prealabila a victimei.
E in felul urmator: La un moment dat drumul public continua pe proprietate privata dupa o bariera in jurul unei fabrici.....exista indicator de 5 km pe ora ....nu stiu cine l-a pus...nici mie nu mi se pare normal sa poti sa iti pui tu indicatoare cum vrei....sa fie totusi drum public? am nevoie de o lege:( multumesc
daca este drum public sau privat doar cei de la Primarie pot sa va lamureasca
pe un drum privat indicatoarele pot fi montate in conformitate cu prevederile regulamentului de ordine interioara al societatii respective (proprietarului) si pot fi indicatoare rutiere prevazute in codul rutier.

oug 195 -art.6
14. drum public – orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;

in interiorul unei proprietati private trebuie respectate regulile stabilite prin ROI.
de exemplu, parcarile centrelor comerciale sunt proprietate privata si sunt intesate de indicatoare rutiere.
daca exista o bariera atunci trebuie sa existe si un indicator de acces interzis sau cu reguli de circulatie, cum este cel de limitare de viteza.
foarte ultil ultimul mesaj, multumesc!

pe un drum privat indicatoarele pot fi montate in conformitate cu prevederile regulamentului de ordine interioara al societatii respective (proprietarului) si pot fi indicatoare rutiere prevazute in codul rutie

imi puteti spune de unde ati luat asta?