Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... supliment la expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

supliment la expertiza contabila

Suplimentul la expertiza contabila judiciara trebuie sa aiba viza CECCAR?
Se poate recuza expertul desemnat in supliment la expertiza?
Da, sunt mentiuni suplimentare, creste prejudiciul cu peste 10.000 ron, si lipseste si una din pagini a suplimentului.
Politistul spune ca nu trebuie sa aiba viza CECCAR suplimentul, ce ar trebui sa fac?
Este posibil ca o expertiza contabila judiciara si un supliment sa nu poata stabilii cine a fost casierul unei societati?
Cereti politistului sa precizeze in scris care este art. de lege care spune ca suplimentul de expertiza nu se incadreaza in aceleasi reglementari cu raportul initial de expertiza tehnica judiciara.
Solicitati in scris, sa vi se puna la dispozitie intreg materialul (suplimentul de expertiza), cu toate paginile numerotate si semnate de cel care a intocmit documentul, pe fiecare pagina, asa cum se procedeaza in cazul intocmirii unor documente juridice.
Insistati sa fie nominalizat casierul. Daca este cazul (inteleg ca expertul este de specialitate contabil si nominalizarea casierului poate sa nu fie de competenta sa), ca cel care a intocmit raportul si suplimentul respectiv de expertiza contabila, sa nu fi reusit sa identifice casierul, cereti politiei, in scris, sa solicite o expertiza in domeniul resurse umane.
Orice observatie o faceti, trebuie facuta in scris, cu numar de inregistrare. Sunt documente care se depun la dosarul cauzei si pot fi utile in continuare, cand se va ajunge, dupa caz, la parchet si/ sau instanta de judecata.
Va multumesc