Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Problema acuzatii furt nefondate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Problema acuzatii furt nefondate

Buna ziua,o sa incerc sa rezum cat mai mult cazul pentru a lasa ulterior loc unor detalii furnizate la cererea dumneavoastra. Anul trecut pe data de la 1 octombrie,ma intorceam de la facultate cand am constatat ca vecinul meu a taiat arborele (nuc) aflat pe hotarul dintre curtea sa si spatiu gol aflat in vecinatatea mea.La invitatia sa,am ridicat lemnul aruncat de dansul pe spatiu public(asa zisul trotuar) si l-am depozitat in curtea mea.Ulterior ,rude ale propietarului spatiului mai sus precizat ca fiind aflat in vecinatatea mea au solicitat politia acuzand ca nucul este al lor iar eu l-am furat.Vecinul care a taiat nucul nu avea autorizatie si eu nu am pus nici macar un picior pe spatiul invecinat.De ce sunt numit faptuitor atata imp cand cineva de la primarie nu m-a acuzat de furt de pe spatiul public si mai ales de ce sunt tot chemat pt declaratii daca nu s-a finalizat cazul *nici macar nu se cunoaste propietarul de drept al nucului .

Tot ce se afla pe domeniul public (copaci ) se afla in administratia drumurilor judetene/locale sau dupa caz a primariei locale.Declarati faptul ca vecinul dvs a taiat nucul.Nu va mai aruncati sa dati ajutor la "chestii" neautorizate.Faptul ca nu cunoasteti legea nu inlatura caracterul penal.
Ene Dragos, Consilier juridic
Cazul este destul de incurcat.
Sunteti presupus faptuitor.
Din ce ziceti nu pareti vinovat insa depinde de celelalte probe.
Da,nu stiu ce probe mai sunt.Eu am semnat un proces verbal prin care luam in custodie lemnul,aproximativ 1 m cub ,si de atunci astept.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Cazul este destul de incurcat.
Sunteti presupus faptuitor.
Din ce ziceti nu pareti vinovat insa depinde de celelalte probe.

Presupus faptuitor ,dar probabil neincriminat ,nu?Politia se autosesizeaza in astfel de situatii?