Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie tractor din Slovenia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie tractor din Slovenia

Care este suma maxima cu care se poate achizitiona cu cash ( numerar) un tractor pe societate din Slovenia? Mentionez ca societatea are doi administratori, deci impreuna platesc utilajul, suntem platitori de TVA si inreg. in ROI.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Platile numerar catre persoane juridice sunt limitate la 5000 lei/partener si 10.000 lei/zi sau 10.000lei/partener/zi pentru partener tip cash&carry.
Platile catre persoane fizice nu sunt limitate decat pana la limita de 15.000 euro pentru a evita obligatia declararii tranzactiei la Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor, dar nu este obligatoriu - adica daca nu va deranjeaza comunicarea catre ONPCSB, puteti plati si mai mult de atat.