Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificarea

Doresc sa angajez un ajutor de ospatar fara calificare (nu are nici un fel de diploma de specialitate), cu diploma de liceu, adult, cu salariul minim pe economie. In schimb cei de la firma de resurse umane imi spun ca deoarece are studii medii trebuie sa fie incadrat ca si personal cu calificare si deci cu salariu minim brut de 720 RON. (Practic spun ca studiile liceale echivaleaza diploma de calificare). Este corect? Trebuie sa il incadrez cu 720 RON? Multumesc foarte mult!
Numai daca ar avea studii liceale in domeniul alimentatiei publice sau altceva care sa se lege de acest domeniu.Nu poate fi calificat in meseria de ospatar un om care a terminat un liceu cu profil mecanic-auto, e logic.
Nu studiile angajatului determina salariul ci studiile cerute de poatul respectiv.
Ex: daca un inginer nu gaseste de lucru conform pregatirii sale, poate, daca este de acord, sa ocupe un post de muncitor si, in acest caz, va fi salarizat ca atare.
Ionut Georgescu a scris:

Doresc sa angajez un ajutor de ospatar fara calificare (nu are nici un fel de diploma de specialitate), cu diploma de liceu, adult, cu salariul minim pe economie. In schimb cei de la firma de resurse umane imi spun ca deoarece are studii medii trebuie sa fie incadrat ca si personal cu calificare si deci cu salariu minim brut de 720 RON. (Practic spun ca studiile liceale echivaleaza diploma de calificare). Este corect? Trebuie sa il incadrez cu 720 RON? Multumesc foarte mult!

Este corect sa fie incadrat cu un salariul peste minimul pe economie sau cel putin egal cu acesta. In practica, ajutorii de ospatari cu diploma de liceu sunt incadrati cu 720 lei minim.