Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare titlu de proprietate

Buna dimineata ! Am si eu o problema legata de un titlu de proprietate emis de comisia locala pe numele strabunicului meu defunct iar la mostenitorii defunctului apar pe langa bunicul meu inca 2 persoane care nu au nici un grad de rudenie cu defunctul sau bunicul.Eu intentionez sa fac o actiune in instanta de chemare in judecata a comisiei locale,dar nu stiu daca pentru anularea titlului de proprietate sau pentru schimbarea titlului de proprietate si ce motiv sa invoc pt modificarea lui, conform registrului agricol al comunei strabunicul meu apare cu 0.5 ha in pct respectiv iar titlul este emis pe 0.47 ha dar pe numele celor 3 .Va multumesc pentru ajutor !
ciprian11 a scris:

Buna dimineata ! Am si eu o problema legata de un titlu de proprietate emis de comisia locala pe numele strabunicului meu defunct iar la mostenitorii defunctului apar pe langa bunicul meu inca 2 persoane care nu au nici un grad de rudenie cu defunctul sau bunicul.Eu intentionez sa fac o actiune in instanta de chemare in judecata a comisiei locale,dar nu stiu daca pentru anularea titlului de proprietate sau pentru schimbarea titlului de proprietate si ce motiv sa invoc pt modificarea lui, conform registrului agricol al comunei strabunicul meu apare cu 0.5 ha in pct respectiv iar titlul este emis pe 0.47 ha dar pe numele celor 3 .Va multumesc pentru ajutor !

1. Trebuie sa introduceti o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati constatarea nulitatii absolute partiale a titlului de proprietate in ceea ce-i priveste pe cei doi. In aceasi cerere trebuie sa solicitati si emiterea unui nou titlu de proprietate.
1.1 Temeiul legal al nulitatii titlului este art. III lit. a din Legea nr. 169/1997
2. Veti chema in judecata comisia locala, comisia judeteana si pe cei doi.
3. In baza sentintei definitive si irevocabile se va emite noul titlu de proprietate.
in sfarsit, aceasta este solutia corecta, cea data de u.b.i.k.
succes
Va multumesc frumos pt raspunsuri. o sa urmez etapele prezentate mai sus .
Buna ziua

Din Aprile 2008 ma chinui in numele tatalui meu sa rectific un titlu de propietate la Sectorul 1 dar mereu mi se solicita alte si alte acte...
Povestea, pe scurt, e asa: in 1985 bunicul meu cumpara 3/4 dintr-un teren cu locuinta de la 3 persoane care mostenisera acest procent de la mama lor. (Mama lor cumparase imobilul respectiv in copropietate cu sotul ei iar la decesul acestuia mostenise jumatate din partea lui, cealalta jumatate revenind copilului acestuia dintr-o alta casatorie). Conform legilor de atunci, bunicul meu devine propietarul constructiei, utilizatorul unei parti din teren iar cealalta parte din teren trece in propietatea statului. Dupa moartea parintilor, tatal meu, singurul mostenitor, solicita titlu de propietate dar i se da numai pentru suprafata construita. Dupa ce solicita corectarea incepe calvarul...
Ultima cerinta pe care mi-au adresat-o cei de acolo este sa le aduc in original si in copie actul de vanzare cumparare dintre mama vanzatorilor, sotul acesteia si persoana de la care au cumparat imobilul (din 1948), certificatul de mostenitor al mamei vanzatorilor dupa sotul acesteia (1956) si certificatul de mostenitor al vanzatorilor dupa mama acestora (1980)!? Din ce-si aduce aminte tatal meu cei 3 vanzatori au murit de mult... Cum pot obtine eu actele originale? Presupunand ca sunt la Arhiva Notariatului de Stat am eu dreptul sa le solicit?
In plus nu inteleg de ce imi sunt solicitate aceste acte atata timp cat figurez cu rol fiscal din anul 1985, exista contractul de vanzare cumparare autentic, exista hotararea Consiliului Local fara de care in 1985 nu se putea face nici o tranzactie imobiliara, la Primaria Capitalei nu exista nici un litigiu sau o revendicare pentru acest teren, exista certificatele de mostenitor ale tatalui meu dupa parintii lui si o strada intreaga poate confirma existenta familiei mele in acest loc din 1985??
Cum as putea sa le dau peste nas celor de la Primarie si sa le arat ca ceea ce-mi pretind nu este decat un abuz din partea lor si o tergiversare a unui lucru pe care probabil sunt incapabili sa-l faca (adica sa corecteze un titlu de propietate)?
Exista si o alta cale prin care sa obtin un titlu de propietate pe teren (uzucapiune)?
Va multumesc

PS Celalalt sfert din propietatea initiala (numai teren viran) a fost vandut unei alte persoane, acesta si-a construit casa, nu are nici o problema...
Lulica, utilizator