Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DGASPC favorizeaza parintele care maltrateaza ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DGASPC favorizeaza parintele care maltrateaza minorul!!!

Buna ziua tuturor! Deoarece am batut la toate usile posibile pana acum, ma adresez si utilizatorilor acestui forum in ultima instanta.
Desi copilul meu minor este maltratat si pedepsit zilnic,obligat sa doarma pe canapelele unor baruri mizerabile in timp ce mama se joaca la jocuri de noroc pana la orele 02-03 dimineata,deasemeni minorul este pur si simplu obligat sa inparta singurul pat din casa cu mama sa si clientii acesteia fiind lovita si injurata de catre acestia ori de cate ori ii deranjeaza involuntar! Vecinii din scara blocului unde locuieste minora impreuna cu mama sa sunt terorizati de muzica data la maxim la ore tarzii si de diferitele persoane care bat cu disperare la usa pe timpul noptii. O batranica de 75 ani care locuieste viss a vi a marturisit plangand faptul ca ea nu mai poate rezista acest calvar si m-a rugat frumos sa merg si sa iau minora de acolo ! Sunt 15 martori din scara care vor sa depuna plangeri si absolut orice pt ca cosmarul fetitei sa ia sfarsit. Am depus nenumarate plangeri la cei de la DGASPC dar nu s-a luat nici-o masura !
Ma chinui sa conving instanta de toate aceste abuzuri venite din partea mamei si a multor persoane din anturajul mamei asupra minorei de aproximativ 2 ani!
Desi am alergat si batut la toate usile institutiilor care ar fi trebuit in mod normal sa ia masuri,,nu am rezolvat nimic,,deaceea sunt HOTARAT sa intru in greva foamei si sa protestez aceste abuzuri din partea institutiilor care nu intervin pt a lua masuri in astfel de cazuri destul de grave!
Intrebarea mea pt dv-stra este:,,cum pot obtine o autorizatie legala pt a putea intra in greva foamei!! Va multumesc anticipat pt raspunsuri si sfaturi!!!

Catre D.G.A.S.P.C Maramures

Subsemnatul xxxxxx,fiul lui xxxx,nascut la data xxxx in xxx,cu domiciliul in xx,jud.xxx,tel.076xxxx,va aduc la cunostinta urmatoarea sesizare:

Sunt tatal minorei xxxxxx,nascuta la data xxx in xxxx cu domiciliul PROVIZORIU in xxx,str.xxx ,jud.Maramures.
Minora este rezultata dintr-o relatie de concubinaj avuta de mine cu numita xxx(mama minorei).
Din data xxxx minora a fost luata cu forta si fara consimtamantul meu(tatal)de mama xxxx de la domiciliul meu mentionat in prezenta,unde a crescut impreuna cu mine si bunica paterna xxx timp de noua luni de zile,minora avea parte de afectiune,educatie decenta si conditii de trai corespunzatoare la domiciliul meu,fapt sustinut atat de ancheta sociala nr.3861 din 25/04/2012 desfasurata la domiciliul meu cat si de martori!
Din aceeasi data xxx nu am mai vazut minora, desi in nenumarate randuri am incercat acest lucru mama xxx mia INTERZIS sa-mi vad fiica,tinand minora ascunsa la mai multe adrese din xxxx .
Minora este inscrisa FICTIV la gradinita cu program prelungit nr.xxx deoarece aceasta nu frecventeaza regulat programul gradinitei,fiind absenta de la cursuri mai mult de 15 zile pe luna,fapt rezultat din declaratiile verbale si scrise ale doamnei director xxxx!
Mai mult decat atat,mama xxxx a prezentat la gradinita o serie de adeverinte medicale eliberate de medicul de familie al minorei,xxxxx,unde se arata faptul ca minora este grav bolnava,suferind de bronsita acuta respectiv I.A.C.R.S.
In baza ordonantei presedintiale nr.xxx din xxxx pronuntata de judecatoria xxxx,ce are ca si obiectiv DREPTUL TATALUI DE A MENTINE LEGATURI PERSONALE CU MINORA,a fost stabilit in favoarea mea(tatal) dreptul de vizita al minorei pana la solutionarea irevocabila a dosarului nr xxxx,drept pentru care in data xxx impreuna cu asistentii D.G.A.S.P.C Maramures si 2 martori m-am deplasat la cele 2 domicilii cunoscute str xxx,bl.x,ap.x respectiv str.xxx,bl.xx,ap.x,ambele in xxxx,jud.Maramures,dar la aceste adrese NU SE AFLAU nici minora nici mama acesteia xxx,dovada a proceselor verbale de constatare intocmite de asistentii D.G.A.S.P.C.MM la fata locului cat si a martorilor!
In data xxxx am repetat episodul de mai sus dar tot fara rezultate,atat minora cat si mama nu au fost gasite nici la cele 2 domicilii nici telefonic si nici la gradinita.
Am facut si o sesizare la politia Sighetu Marmatiei unde aratam faptul ca fiica mea minora este disparuta,lipsind si de la gradinita de circa 4 saptamani. In data xxxxxx am aflat ca de fapt
minora a fost abandonata la familia xxxxxx cu domiciliul in str.xxxx bl.x,et.x,ap.xx,,jud. Maramures,fapt ce m-a determinat sa ma deplasez de urgenta la xxxx si sa imi caut fiica minora care a fost abandonata de mama sa.
Impreuna cu 2 martori am ajuns la adresa unde se credea initial ca se afla fiica mea,fiind vorba despre un bloc locuit de tigani,mizerabil,fara geamuri pe casa scarii,cu diferite animale in incinta(caini,cai,pisici).
Drept urmare si in conditiile descrise mai sus ma adresez D.G.A.S.P.C inca o data cu RUGAMINTEA de a interveni in vederea efectuarii unei anchete si tragerea la raspundere a(mamei)xxxxxx pentru abandon de familie si rele tratamente aplicate minorului.Toate aspectele mentionate in prezenta sunt sustinute de martori si inscrisuri drept pentru care atasez urmatoarele inscrisuri:
1.Fotocopii adeverinte medicale.
2.Fotocopie tabel cu absentele minorei de la gradinita.
3.Fotocopie sesizare a disparitiei minorei depusa la Politia xxx.
4.Fotografii cu minora in ipostaze indecente pentru un copil de 3 ani jumate care apare in diferite BARURI unde se FUMEAZA si se CONSUMA ALCOOL,asistand totodata la scene de STREPTEASSE ale unor persoane adulte de sex feminin. Deasemeni dupa cum se poate observa si in fotografii minora este sarutata pe gurita de persoane adulte.
Revin,si inca o data IMPLOR aceasta institutie D.G.A.S.P.C. Maramures sa intervina si sa ia masuri cu referire la cele aratate in prezenta sesizare data fiind GRAVITATEA faptelor cat si PERICOLUL la care fiica mea minora este expusa!

Data Cu stima
1x/03/201x xxxxxxxxxxxxxxxx

Se intampla sa cunosc conducerea DGASPC Baia Mare si sincer,sunt surprinsa de modul in care se deruleaza acest caz, dar necunoscand toate detaliile,ma bazez doar pe cele afirmate de dvs.
Ramane valabil sa procedati conform celor deja amintite in mesajele mele anterioare.
P.S.Ati solicitat o audienta si directorului general N.B.?