Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt sporurile cu caracter permanent ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt sporurile cu caracter permanent ?

spor vachime
spor conditii grele
spor conditii periculoase
spor lucru tura continua
spor de noapte
Niciun act normativ ori contract colectiv de munca incheiat la nivel de unitate, grup de unitati sau sector de activitate nu va da o definitie a sporurilor cu caracter permanent.

In situatia in care asimilarea sporurilor mai sus mentionate unui spor cu caracter permanent va este necesara in vederea stabilirii altor drepturi ale salariatilor (ex. cuantumul indemnizatiei de concediu) va trebui sa va raportati la continutul contractului individual de munca al acestuia sau la c.c.m aplicabil ori in reg.intern al angajatorului.