Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stopaj la sursa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stopaj la sursa

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care dintre conturile contabile sunt considerate stopaj la sursa. Am o lista de 133 de pagini de la ANAF pe care tb sa o descalcesc. Multumesc.
Buna ziua,

"Stopajul la sursa" reprezinta retinerea obligatiilor fiscale de catre platitorul de venit asupra unor categorii de venituri cum ar fi: venituri din salarii si asimilate acestora, venituri din pensii, din conventii civile, din contracte civile de prestari servicii, etc. Persoana juridica care are de platit un venit catre o persoana fizica sau juridica are obligatia legala de a nu plati acel venit fara a calcula si retine obligatiile fiscale prevazute de lege.

Principalele obligatii fiscale cu dtopaj la sursa sunt:
- impozitul pe salarii ( cont contabil 444)
- contributia individuala la asigurarile sociale ( cont contabil 4312)
- contributia individuala la asigurarile de sanatate ( cont contabil 4314)
- contributia individuala la fondul de somaj ( cont contabil 4372)
Buna seara,

As mai adauga impozitul pe dividende si impozitul pe veniturile nerezidentilor in general inregistrate in contul 446.

Numai bine
Va multumesc!