Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Transferea unei sume mari de bani dintr-un cont strain ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Transferea unei sume mari de bani dintr-un cont strain in contul personal, implica ilegalitati ?

Buna ziua, am de curand o mare intrebare. Cineva m-a rugat sa ii transfer o suma mare de bani (vorbim de mil de dolari) din contul sau (banii depusi sunt depozitati de parintele decedat, pers in cauza este ofrana) in contul meu personal, pentru a o ajuta. Persoana este refugiata si nu are voie sa scoata acei bani.
Am dat mai multe detalii, in caz ca ajuta in vederea unei perspective mai amanuntite.
Am mai multe intrebari legate de acest subiect.
1. Se poate face aceasta tranzactie legal ? Din cate stiu, nu sunt acceptate transfere mari de bani.
2. Imi puteti oferi o definitie cat mai exacta a acestei expresii "foreign partener" ? Stiu ce inseamna insa sunt sigura ca in termeni oficiali are un anume inteles. Mi s-a precizat ca spun bancii de unde se face transferul ca sunt "foreign partener" si doresc sa inteleg pe deplin cu ce ma confrunt.
3. Se face acte in momentul tranferului ?
Apreciez foarte mult ajutorul dumneavoastra.
Si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, sunt noua pe forum si aici mi s-a parut adecvat.
O zi frumoasa si sper sa ma lamuriti!
Stimata Dna/Dra,

Ne cerem scuze ca indraznim sa va invatam pe dumneavoastra despre astfel de lucruri!

O sa indraznesc sa va sugerez sa pregatiti deja 1000-2000 de Eur, pentru ca orfanul respectiv nu va avea cum sa plateasca diverse servicii conexe transferului sumelor de bani catre dumneavoastra.
p.s. : Doamna gi-jane vorbea de SCAM, nu de SPAM. Sunt doua chestiuni diferite. Poate nu ar strica sa dati click pe linkul dat de doamna, o sa vedeti ce inseamna SCAM.
Mult succes,
ContSters214341, utilizator
Da, scuze de gresala :) ambele stiu ce inseamna insa am scris in graba.
Oricate date asi avea despre aceasta persoana, considerati ca sigur este o pacaleala, nu ?
Stiu ca ar fi fost vorba de niste bani pentru acest transfer de aceea am dorit mai multe pareri.
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte si pentru ca nu ati lasat loc de indoiala in concluzia finala.
Cand voi mai avea intrebari, voi apela la dumneavoastra.
O zi frumoasa tuturor!
Oricate date ati avea, sunteti in pericol ca si acea persoana sa le afle pe ale dvs, reale de data asta, date de care se poate folosi.. sunt multe cai, excrocii sunt inventivi, nu stiu sa va zic la ce va puteti astepta- fie sa va goleasca conturile, fie sa va treziti ca aveti vreo firma cine stie pe unde, nu stiu la cate va puteti astepta.
Sa zicem sa ar fi vb de un caz real si va treziti cu banet in cont.. trebuie sa declarati pt sume mai mari de 10 mii provenienta banilor.. ce-o sa ziceti ? ca sunteti "foreign partener" :)
Vreti sa ajungeti sa dati cu subsemnatul pt acuzatii de spalarea banilor ?
Bineinteles ca nu, de aceea am si zis ca nu ati lasat loc de indoileli in privinta raspunsurilor.
Ma bucur ca v-am adresat intrebarea.