Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... declaratia 152
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

declaratia 152

Am vrut sa depun la ANAF sect 2 declaratia (cererea ) 152. Mi s-a raspuns ca trebuie urmata aceiasi procedura ca la depunerea decl 150 (notariat ,...).
Aveti certificat de semnatura electronica pe numele dv.?
am certificat de 2 ani si transmit cu el decl 112. A aparut decl 152 ca sa urmarim toate inregistrarile facute de asoc la ANAF si dosarul fiscal al asoc.
sanda65, utilizator
Inseamna ca aveti si imputernicirea initiala care v-a fost necesara atunci cand ati aplicat prima oara pentru inregistrarea certificatului de semnatura electronica.

In cazul acesta, completati formularul 152, il listati, va scoateti si exemplarul 2, va faceti o copie la CI si o copie la imputernicirea pe care deja o aveti si cu acestea toate va duceti la ANAF sect 2 si le depuneti.
Va luati inapoi imputernicirea originala si unul din exemplarele formularului 152 pe care functionara va aplica stampila de inregistrare.

Asteptati acasa sa va vina emailul de accept in 4-7 zile, dar puteti incerca si in acest rastimp sa intrati la dosarul fiscal. E posibil sa puteti accesa mai repede dosarul pana a primi emailul
elga50, moderator
daca nu am semnatura digitala, cum pot sa depun declaratia 152?
Daca puteti depune declaratiile 112, atunci puteti intra sau ar trebui sa puteti intra si la dosar, fara a mai depune formularul 152.

Intrati pe site-ul ANAF - sus dreapta aveti butonul de autentificare.
Inainte de autentificare asigurati-va ca aveti tokenul pe calculator, apoi apasati pe butonul de autentificare, site-ul citeste direct tokenul, tastati parola.
Va introduce pe o pagina unde aveti optiunea "Dosar fiscal" - Apasati butonul si ar trebui sa va duca pe pagina de cont a asociatiei. Alegeti codul de CIF. Apasati GO. CIF-ul trebuie sa ramana vizibil. Aici vizualizati ce aveti nevoie dupa care inchideti pagina de browser de la "X".
In pagina de autentificare deconectati-va ca sa nu ramaneti incarcat pe pagina, de la acelasi buton, de data aceasta "Deconectare".