avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Certificatul de identitate sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Certificatul de identitate sportiva

Doresc sa infiintez un club sportiv , care sunt pasii pentru obtinerea certificatului de identitate sportiva?
Deocamdata am obtinut disponibilitatea denumirii la MJ.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:34, 9 Aprilie 2013
Etapele necesare pentru infiintarea unui club sportiv privat si obtinerea certificatului de identitate sportiva de la A.N.S.T.:
Obtinerea de la Ministerul Justitiei a Dovezii Disponibilitatii Denumirii:
plata trezorerie suma de 50 lei
completare cerere tip;
Redactarea statutului si a actului constitutiv;
Autentificarea statutului si a actului constitutiv la notariat sau atestarea la avocat;
Dovada patrimoniului ( deschidere de cont provizoriu la banca);
Dovada sediului (contract de inchiriere, vanzare, comodat, etc.);
Confectionarea de stampila;
Depunerea documentelor de mai sus insotite de cerere tip pentru avizare la Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret - serviciul de prognoza si statistica sportiva-compartimentul Registrul Sportiv;
Depunerea dosarului la judecatorie pentru obtinerea personalitatii juridice; Acest dosar va cuprinde:
cerere judecatorie
act constitutiv autentificat
statut autentificat
dovada patrimoniu
dovada sediu
timbru judiciar
chitanta de plata a taxei de timbru
dovada disponibilitatii denumirii
avizul Aut. Nat. Sp.
Obtinerea sentintei civile de acordare a personalitatii juridice;
Obtinerea de copie legalizata de pe sentinta civila de la judecatorie;
Obtinerea certificatului de inscriere a persoanelor juridice fara scop patrimonial in registrul asociatiilor si fundatiilor- la judecatorie;
Legalizarea certificatului de inscriere a persoanelor juridice fara scop patrimonial - la notariat;
Transformarea contului provizoriu in cont definitiv;
Depunerea la secretariatul A.N.S.T. - serviciul de prognoza si statistica sportiva-compartimentul Registrul Sportiv a dosarului cu anexele nr.3 si 5 din Normele de aplicare a Legii 69/2000 si cu inscrisurile doveditoare prevazute in anexa;
Obtinerea Avizului de constituire, Autorizatiei de functionare si Certificatului de Identitate Sportiva de la Aut. Nat. Sp.;
Obtinerea codului fiscal;
Afilierea la Federatiile Sportive Nationale si la Asociatiile judetene pe ramura de sport la ramurile de sport prevazute in certificat;
Prezentarea la D.S.J.T. pentru luare in evidenta si introducerea in baza de date.
Sursa: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Club sportiv sau asociatie sportiva? avantaje si dezavantaje? luca_claudia72 luca_claudia72 va rog sa ma ajutati intr-o problema...care din cele 2 forme ar fi cea mai avantajoasa? care din ele e mai rapida si mai ieftina de infiintat? unde gasesc ... (vezi toată discuția)
Infiintarea unui club sportiv de drept public liliana elena liliana elena As dori sa stiu care sunt pasii pentru infiintarea unui club sportiv de drept public?Mentionez ca am adoptat hotarare de consiliu privind infiintarea clubului ... (vezi toată discuția)
Ma gandesc sa infiintez un club sportiv fara scop comercial daniel_c daniel_c buna ziua, as avea si eu cateva intrebari legate de subiectul de mai sus...si anume....ce acte imi trebuie pentru a infiinta un club sportiv ( arte ... (vezi toată discuția)