Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... care sant dotarile obligatorii ale autoturismului ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

care sant dotarile obligatorii ale autoturismului ?

in ultimul timp s-au indesit controalele la stingatoare , truse medicale , triunghiuri , veste reflectorizante . va rog comunicati-ne legea , articolul etc care reglementeaza clar aceste obligativitati , precum si penalizarile care se acorda pentru lipsa acestor dotari din auto propriu , deoarece parerile intre soferi sant impartite si fiecare o tine pe-a lui .
OUG195
Art.8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul şi tramvai trebuie sa fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.

Art.100. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusă medicală, triunghiuri reflectorizante şi stingător pentru incendii, omologate.

parerile sunt impartire in privinta omologarii si termenului de valabilitate la trusa medicala si stingator.

in majoritatea cazurilor politistii aplica sanctiunea prevazuta la art.100/1/13 facand referire la faptul ca trusa sau stingatorul nu sunt in termen de valabilitate, dar oug 195 face referire la omologare si nu la valabilitate.