avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ce scrie ...

Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ce scrie in lege:

1. Articol prevedere 54/1 OUG 195/2002 Articol sanctionat 108/1/A16
2. Articol prevedere 116/1 RAOUG 195/2002 Articol sanctionat 99/1/2
3. Articol prevedere 8 OUG 195/2002 Articol sanctionat 100/1/13
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:12, 20 Ianuarie 2022
RAOUG 195/2002 = Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 = HG 1391/2006
Link-urile la cele doua acte normative actualizate sunt:
[ link extern ]
[ link extern ]

Cele de sanctionare sunt din OUG 195/2002

Exemplu:
Articolul 8
Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier și tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante și un stingător de incendiu, omologate.
Articolul 100
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
........................
13. conducerea unui autovehicul și tractor agricol sau forestier care nu este dotat cu trusa medicală, triunghiuri reflectorizante și stingător pentru incendii, omologate.
Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sant dotarile obligatorii ale autoturismului ? armo armo in ultimul timp s-au indesit controalele la stingatoare , truse medicale , triunghiuri , veste reflectorizante . va rog comunicati-ne legea , articolul etc ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal - oportunitatea depunerii, lipsa dovezi Player01 Player01 Buna ziua, azi am luat o amenda destul de mare pentru ca am avut trusa si extintorul cu termenul de valabilitate expirat. Desigur, problema este ca m-am cam ... (vezi toată discuția)
Amenda trusa medicala si stingator cu termen de valabilitate expirat dorely dorely Buna ziua ,am o problema cu un proces verbal si vreau cu stima sa va intreb daca ma puteti ajuta cumva.Este o amenda pentru ca am avut trusa medicala si ... (vezi toată discuția)