Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ce scrie ...

Buna ziua, am primit cateva amenzi si as vrea sa stiu ce scrie in lege:

1. Articol prevedere 54/1 OUG 195/2002 Articol sanctionat 108/1/A16
2. Articol prevedere 116/1 RAOUG 195/2002 Articol sanctionat 99/1/2
3. Articol prevedere 8 OUG 195/2002 Articol sanctionat 100/1/13
RAOUG 195/2002 = Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 = HG 1391/2006
Link-urile la cele doua acte normative actualizate sunt:
[ link extern ]

Cele de sanctionare sunt din OUG 195/2002

Exemplu:
Articolul 8
Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier și tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante și un stingător de incendiu, omologate.
Articolul 100
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
13. conducerea unui autovehicul și tractor agricol sau forestier care nu este dotat cu trusa medicală, triunghiuri reflectorizante și stingător pentru incendii, omologate.
latka, moderator