Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Rezolvarea unei cereri la o institutie publica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Rezolvarea unei cereri la o institutie publica

Am depus o cerere catre primarie,dar nu am primit rasuns nici dupa 30 de zile lucratoare cat este termenul legal de a primi un raspuns de la o institutie publica.Cui pot sa ma adresez?
1. OG 27/2002
art.8
(1) Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia sa comunice petitionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petitiei, răspunsul, indiferent dacă solutia este favorabila sau nefavorabila.
....

art.9
În situaţia în care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autorităţii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.

Astfel , termenul de raspuns este de 30/45 de zile calendaristice

2. Va puteti adresa instantei de judecata pentru neprimirea unui raspuns la petitia dvs.

Legea 554/2004
art. 1: Subiectele de sesizare a instantei
(1)Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.
....