avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caine la cheltuieli
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caine la cheltuieli

Buna ziua.
As dori sa aflu cat este de legal faptul ca Asociatia de Proprietari a blocului in care locuiesc a decis sa treaca cainii la cheltuieli, exact asa cum ar trece un om, cu aceleasi taxe. Prin urmare, daca detii un caine, se va trece o persoana in plus, daca detii 2 caini, se vor trece 2 persoane in plus la intretinere. Mi se pare ca este un gest si o hotarare exagerata, dar totusi as dori sa stiu daca e legal sau nu, daca se poate combate cu argumente valide si legale.
Va multumesc !
Nu spun ca nu ar trebui o taxa....dar
-sunt oameni care fac in casa scarilor mai multa mizerie decat un caine...
-chiar daca cainii consuma apa sau alimente gatite in casa ......apa este contorizata,gazul la fel.....asa ca....aceste lucruri nu se justifica....deci o taxa fixa este binevenita , dar nu o taxa echivalenta cu cheltuielile pentru o persoana.
Va multumesc.
Pai si pentru persoanele din apartament apa este contorizata si gazul la fel. Totusi persoanele sunt trecute la intretinere.
Dar un reper de pret trebuie sa existe si poate de aceea s-au gandit la suma platita lunar pe numar de persoane.
Si eu sunt pentru a se stabili o suma fixa lunar pentru caini.
Buna ziua,

Desi subiectul a fost deschis acum 3 saptamani, acesta este totusi de actualitate.
Mi se pare aberant chiar si o suma fixa platita pentru caine, chiar si acolo unde exista lift. Nimeni nu ma poate convinge ca o asociatie foloseste mai multe materiale de curatenie ptr un caine. Sau ca se consuma curent ptr lift ptr faptul ca imi scot cainele de 3 afara pe zi. Si daca nu as avea caine si m-as plimba cu liftul de 10 ori pe zi, nu s-ar consuma energie? Contorizeaza cineva? Hai domnilor, sa fim seriosi. Ne place sa credem ca un caine consuma, dar nu este asa. Si de ce proprietarii de pisici nu ar trebui sa plateasca o taxa...de pisica? Sau taxa de...papagal (ptr detinatorii de papagali).

E bine spus "sa fim seriosi"!
Materiale de curatenie, detergenti, lavete, mopuri, apa..., se folosesc atat cat este nevoie. De la cainii de pe o scara (unul, doi sau zece) se aduna mizerie pe spatiul comun, pe sacri, in lift... Cine nu crede poate sa incerce sa spele si sa curete casa scarii o luna de zile si o sa vada cat par se aduna si nu arareori alte mizerii de la caini. Este firesc si nu invinuim pe nimeni, numai ca vecinii suporta aceasta mizerie, femeia de serviciu munceste, materiale se consuma iar toate acestea trebuies platite.
Referitor la consumul de energie electrica intrebati daca
Contorizeaza cineva?

Sigur ca se contorizeaza. Este un aparat de masura ce contorizeaza consumul de energie electrica.
Daca spuneti ca un caine nu consuma incercati si lasati-l pe intuneric, fara apa, nespalat, fara hrana...
A incercat cineva sa-si invete magarul fara mancare dar cand era convins ca s-a obisnuit, magarul si-a dat obstescul sfarsit. :duh:
Buna dimineata,

@adriantot: fiind proprietar de caine, niciodata, dar niciodata nu imi las cainele sa-si faca nevoile pe scara sau lift si nu stiu cati proprietari de caini permit acest lucru. Bine-nteles, ca exista si exceptii, dar aceste exceptii se gasesc si la oameni (de exemplu, am fost in vizita la cineva si mi-am gasit masina plina de supa cu taitei - iar acest lucru, mi s-a spus ca este permanent). Aceste exceptii nu trebuie sa duca cu gandul ca toti cainii isi fac nevoile pe scara si, astfel, trebuie impusa o taxa pe animal.

@luminita: poate la momentul actual s-au desteptat cei care fabrica acele contoare si acum exista unele care permit contorizarea energiei electrice, separat, ptr caini si , separat, ptr oameni

La noi in bloc, acum caiva ani, a avut loc o astfel de tentativa si, bine-nteles, am fost impotriva. Dar mult mai vehementi impotriva acestei taxe au fost cei care nu erau proprietari de animale. Au cerut justificarea acestei taxe iar administratia, nu a putut sa o dea.
Parerea mea, aceasta taxa nu trebuie sa existe, nu trebuie sa impovaraze si mai mult oamenii care sunt deja saraciti de situatia economica actuala.
Iar acolo unde exista exceptii, sa se gaseasca o modalitate, fie ea si pecuniara, dar pe termen limitat, pana cand se vor educa.

Alte discuții în legătură

Taxa de caine Dana Marin Dana Marin A intrat un virus cu cainii pusi la plata la intretinere, mai nou. Vor sa puna vecinii mei in regulamentul de ordine interioara a asociatiei ca sa platim taxa ... (vezi toată discuția)
Animale de companie asociatie de proprietari aspo28bis aspo28bis Va rog sa ne prezentati parerea dvs.in urmatoarea situatie:Cum raspundem solicitarii unui proprietar de a taxa suplimentar in cotele de intretinere pe ... (vezi toată discuția)
Caini pusi la plata de catre asociatia de proprietari...urgent..... anamaria01 anamaria01 Locuiesc intr-un bloc cu 44 apt, cu vecini fff dificili, pusi pe scandal si recalcitranti....Acum 7 ani am adoptat 2 catei fff inteligenti si frumusei foc pe ... (vezi toată discuția)