Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale donatia facuta de un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

donatia facuta de un SRL

Ma intereseaza daca o societate poate dona un anumit bun unei alte societati sau persoane fizice, exceptand partidele politice si ONG-urile.
Eu zic ca problema este una fiscala, nicidecum juridica.
Cum sa fie o problema contabila, doamna, cand e vorba de capacitatea civila a persoanei juridice?

ovi_dragomir a scris:
mi se pare mult mai grav un act de liberalitate din partea unei sc decat un act dezinteresat...primul ii diminueaza patrimoniul...al 2-lea nu...doar nu il mareste...adicatelea...un act de comodat cu partenerul meu de afaceri e acceptat...insa o donatie de la firna mea catre el ridica probleme...

Diminueaza patrimoniul, insa numai aparent. Mi se pare ca discutia e aceeasi cu cea a actelor de dispozitie care privite in ansamblul patrimoniului sunt de fapt de administrare.
ContSters20980, utilizator
am zis fiscala, nu contabila.
ok. deci donatia mea de un milon de euro e act de administrare, privita asa mai intr-un sens? :)))
@davideg: in continuare nu va inteleg afirmatia.

@ lucian.gogu: nu trebuie trasa asa o concluzie, era vorba de altceva. In doctrina de drept civil exista discutia despre care aminteam si principiile cred ca pot fi aplicate. Ideea e sa privim operatiunile in ansamblul lor, ce inseamna donatia pentru intregul patrimoniu si daca nu cumva ea aduce indirect un beneficiu.