Forum Discuţii juridice Executare silită anularea licitatiei?
Discuție deschisă în Executare silită

anularea licitatiei?

am fost declarat adjudecatar pentru un imobil scos la licitatie publica la bej.lipseste fotocopie de pe actul de proprietate al debitoarei iar executorul ma ameninta ca anuleaza licitatia respectiva printr-un proces verbal in care specifica ca nu are respectiva fotocopie,lucru specificat in procesul verbal al licitatiei.Are dreptul sa anuleze licitatia daca nu s-a depus contestatie si suma a fost depusa la cec in termenul legal?Cine poate sa mai anuleze licitatia respectiva?Mentionez ca au trecut 7 saptamani de la licitatie si nu s-a mai intamplat nimic.Care e termenul legal de intocmire al actului de adjudecare?Va multumesc anticipat
Cand executorul a pornit executarea silita asupra imobilului el a identificat acel imobil cu anumite documente, care trebuie sa fie la dosarul executional. Pe parcursul procedurii el trebuia sa faca procesul verbal de situatie, mai apoi sa dispuna o expertiza valorica pentru stabilirea pretului, mai apoi sa dea anuntul de vanzare unde trebuia din nou sa identifice imobilul.
Intrebare: Cum a facut aceste lucruri?
Intrebare: Pentru ce ii trebuie fotocopia actului de dobandire a proprietatii de catre debitoare?
Prin urmare, actul de adjudecare se intocmeste nu mai repede de 15 zile de la data licitatiei si nu mai tarziu de 6 luni, pentru a nu se perima executarea.
Ca propuneri - solicitati in scris executorului intocmirea si eliberarea actului de adjudecare, iar in caz de refuz sa va dea raspunsul motivat in scris . In acest caz aveti la dispozitie plangerea impotriva executorului prin care sa solicitati instantei sa pronunte o hotarare prin care sa il oblige sa intocmeasca actul de adjudecare si sa ii spuna cum sa il faca.
In cazul in care instanta din diferite motive constata ca intr-adevar nu se poate identifica imobilul executat pentru a fi intocmit actul de adjudecare, atunci acel executor ar trebui sa aiba mari probleme pentru ca a fost foarte neglijent in intocmirea dosarului si in acest caz are foarte, dar foarte mult de pierdut, in conditiile in care nu vreti sa il lasati asa ...in plata Domnului.