Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... INPPA-definitivat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

INPPA-definitivat

cine da in aceasta perioada examenul de "definitivat" la INPPA. Are cineva idee cat de greu o sa fie examenul? :D:D:D
discutii, pareri
Nu se organizeaza examen de definitivat la INPPA ci examen de absolvire despre care puteti afla consultind site-ul INPPA.ro
HOTÃRÂREA NR. 449
21 februarie 2009
privind modificarea si completarea Statutului profesiei de avocat

"Art. 296. - (1) Rezultatele examenului vor fi validate de Comisia
Permanentă a U.N.B.R.. I.N.P.P.A. va comunica, în mod corespunzător,
rezultatele examenului de absolvire.
(2) Dupa promovarea examenului avocaul dobandeste titlul
profesional de avocat definitiv si va fi inscris in Tabloul avocatilor definitivi.
(3) Avocatul stagiar care a promovat examenul de absolvire a
I.N.P.P.A. dobândeste certificatul de absolvire a cursurilor acestuia.
(31) În baza rezultatelor examenului de definitivare, validate potrivit
dispozitiilor alin. (1) de mai sus, si a rezultatelor examenului de absolvire
comunicate de I.N.P.P.A., Comisia Permanentă a U.N.B.R. va emite
hotărârea de constatare a calitătii de avocat definitiv pe care o va comunica
barourilor în vederea efectuării înscrierii pe Tabloul avocatilor definitivi si o
va publica pe website-ul U.N.B.R."
Avocatul stagiar care a promovat examenul de absolvire a INPPA dobandeste calitatea de avocat definitiv. Din practica, exista vreo deosebire de regim aplicabil avocatului definitiv care a promovat examenul de absolvire a INPPA fata de cel care a sustinut examenul de definitivare? Ambele categorii au dreptul de a pune concluzii la tribunal, curte de apel?
Multumesc pentru raspuns.