Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contestatie in anulare

Am fost condamnat la plata datoriilor unei firme (260.000 lei) in 2009 dupa un proces de 4 ani.
Nu am avut aparator pt ca lichidatorul firmei mi-a spus ca nu e nevoie.
In momentul primirii acasa a sentintei eu eram in concediu (pot dovedi cu documentele existente la Camera de munca) si plecat din localitate.
Pentru primirea sentintei, cel care a adus-o, a pus-o pe mama sa semneze pt ea.
Mama era in varsta de 75 ani cu handicap nevazator accentuat (cu documente)
si nu a stiut ce semneaza.
Pot declara contestatie in anulare?
Hotărârile irevocabile pot fi atacate cu contestaţie în anulare, pentru motivele arătate mai jos, numai dacă aceste motive nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului:

1.când procedura de chemare a părţii, pentru ziua când s-a judecat pricina, nu a fost îndeplinită potrivit cu cerinţele legii;

2.când hotărârea a fost dată de judecători cu călcarea dispoziţiilor de ordine publică privitoare la competenţă.

(2)Cu toate acestea, contestaţia poate fi primită pentru motivele mai sus arătate, în cazul când aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanţa le-a respins pentru că aveau nevoie de verificări de fapt sau dacă recursul a fost respins fără ca el să fi fost judecat în fond.

Nu cred ca este cazul dumneavoastra.