Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie in anulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie in anulare

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca, dupa respingerea solicitarii de "Revizuire dosar" pot solicita si "Contestatie in anulare". Am inteles de pe forum ca, termenul este de 15 zile de la luarea la cunostinata a comunicarii de catre instanta si nu mai mult de 1 an de la data ramanerii hot. definitive.

Multumesc pt. raspuns si o zi buna.
Hotararile irevocabile pot fi atacate cu contestatie in anulare:

- cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;

- cand hotararea a fost data de judecatori cu incalcarea dispozitiilor de ordine publica privitoare la competenta. * Necompetenta este de ordine publica in urmatoarele situatii:

- pricina nu este de competenta instantelor judecatoresti;

- pricina este de compententa unei instante de alt grad;

- pricina este de competenta unei instante de alt grad si partile nu o pot inlatura. ** Contestia poate fi facuta in cazurile de mai sus numai daca motivele amintite nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului. Cu toate acestea, calea de atac poate fi primita, cand aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanta le-a respins pentru ca aveau nevoie de verificari de fapt sau daca recursul a fost respins fara ca el sa fi fost judecat in fond