Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl cu activitate de contabilitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl cu activitate de contabilitate

doresc sa aflu daca sunt economista fara ceccar am dreptul sau nu sa infiintez un srl cu domeniu de activitate contabilitate
Din cate stiu eu, nu puteti SRL dar puteti PFA
Pentru a desfăşura activităţi contabile trebuie să aveţi ca obiect principal de activitate codul 6920 - activităţi de contabilitate şi audit financiar, consultanţă fiscală. Acesta este un obiect sub condiţie şi conform art. 9 din OG 65/1994 pentru a constitui o societate cu acest obiect de activitate trebuie să faceţi dovada către sunteţi expert contabil. Iar calitatea de expert contabil se acordă de asociaţia profesională a contabililor, adică de C.E.C.C.A.R.