Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - drepturile sotului supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - drepturile sotului supravietuitor

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti o parere cu privire la o succesiune:

Doi soti au trait impreuna 30 de ani si au facut avere (bunuri imobile si mobile)
NU au avut copii!

Sotia a murit iar in urma ei a ramas sotul singur...
Mai traiesc parintii si fratele (defunctei) casatorit care are un copil (nepotul defunctei)

Va rog mult sa imi spuneti cum se imparte averea (cum se face succesiunea) din punct de vedere legal?
Cum se imparte si ce cota parte revine fiecaruia?
Vasile75, utilizator
Art. 972. -
(1) Cota soțului supraviețuitor este de:
a) un sfert din moștenire, dacă vine în concurs cu descendenții defunctului;
b) o treime din moștenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenți privilegiați, cât și cu colaterali privilegiați ai defunctului;
c) o jumătate din moștenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenți privilegiați, fie numai cu colaterali privilegiați ai defunctului;
d) trei sferturi din moștenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenți ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului
(2) Cota soțului supraviețuitor în concurs cu moștenitori legali aparținând unor clase diferite se stabilește ca și când acesta ar fi venit în concurs numai cu cea mai apropiată dintre ele
(3) Dacă, în urma căsătoriei putative, două sau mai multe persoane au situația unui soț supraviețuitor, cota stabilită potrivit alin. (1) și (2) se împarte în mod egal între acestea. Dreptul de abitație al soțului supraviețuitor

Deci sotul supravietuitor moștenește 1/3 din masa succesorala a defunctei, care reprezintă probabil 50% din „avere”. In final sotul supravietuitor va avea 66,6% din „avere”.
Alexandru Munteanu, Avocat
Cele 2/3 cuvenite parintilor si fratelui se impart astfel :,
b) în cazul în care la moştenire vin 2 părinţi, aceştia vor culege împreună o jumătate, iar colateralii privilegiaţi, indiferent de numărul lor, vor culege cealaltă jumătate.

Daca fratele e in viata, nu conteaza ca e casatorit si ca are copii.
Deci parintii si fratele (defunctei) vor primii 2/3 din avere iar sotul singur ramane cu restul?

Eu nu prea inteleg foarte exact si va adresez rugamintea sa imi spuneti in procente cat la % ai ramane sotului singur, si cat la % revine parintilor si fratelui (defunctei)?

Cine sunt "ascendenti privilegiati" si cine sunt "colaterali privilegiati" din partea defunctei?

Repet: la mostenire vine sotul singur, fratele si cei 2 parintii (din partea defunctei)

Multumesc mult!
Vasile75, utilizator
Ascendenti sunt parintii, iar fratele e colateral.
In masa succesorala intra doar jumatate din avere (50%), cealalta e oricum a sotului pt ca ziceti ca au fost bunuri comune.
Deci din masa succesorala ( din 50%), sotul mosteneste 33%, fratele 33%, iar parintii fiecare 16.5%.

Din toată averea, adică masa succesorală+ce deține soțul, fiecare va avea în final:

Sotul Supraviețuitor: 66,6%
Fratele (colateral privilegiat): 16,6%
Părinții (ascendenti privilegiati): 16,6% împărțit egal între ei, deci 8,3% fiecare.

Procentele de mai sus reprezintă parte din întreaga avere, nu doar din masa succesorala. Procentele pentru masa succesorala sunt cele scrise mai sus de gi-jane2