Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren in arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren in arenda

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect:
Cui ii revine sarcina de a-l anunta pe arendas ca terenul a fost vandut fara a se tine seama de dreptul de preemtiune : noului proprietar, fostului proprietar sau primariei?
Avand in vedere schimbarea proprietarului, contractul de arendare inceteaza de drept la data incheierii contractului de v-c , noul propietar poate incheia un nou contract ?, sau treb sa respecte fostul contract pana la culegerea fructelor de pe teren?
codul civil este un pic ambiguu
Multumesc!
Cu respect!

Art. 1732
Condiţiile exercitării dreptului de preempţiune
(1) Vânzătorul este obligat să notifice de îndată preemptorului cuprinsul contractului încheiat cu un terţ. Notificarea poate fi făcută şi de acesta din urmă.
(2) Această notificare va cuprinde numele şi prenumele vânzătorului, descrierea bunului, sarcinile care îl grevează, termenii şi condiţiile vânzării, precum şi locul unde este situat bunul.