Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere reconventionala - conciliere ????
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere reconventionala - conciliere ????

Litigiu comercial
Am dat in judecata o firma pentru constatarea rezilierii unui contract de inchiriere si evacuare. Acestea sunt cereri neevaluabile in bani, deci, nu am incercat solutionarea litigiului prin conciliere directa cu cealalta parte (art.720 ind.1 Cpr.civ.)
Parata depune cerere reconventionala si imi cere daune derivand dintr-un alt contract-contract de prestari servici.
Avand in vedere :
- ca cererea principala nu este evaluabila in bani, deci nu este necesara procedura concilierii directe
- ca cererea reconventionala priveste daune dintr-un alt contract
Este sau nu obligata parata sa faca dovada incercarii de conciliere a pretentiilor din cererea reconventionala ?
este inadmisibila o astfel de cerere reconventionala in procesul dvs.
Pe ce considerent ?