avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere reconventionala - conciliere ????
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere reconventionala - conciliere ????

Litigiu comercial
Am dat in judecata o firma pentru constatarea rezilierii unui contract de inchiriere si evacuare. Acestea sunt cereri neevaluabile in bani, deci, nu am incercat solutionarea litigiului prin conciliere directa cu cealalta parte (art.720 ind.1 Cpr.civ.)
Parata depune cerere reconventionala si imi cere daune derivand dintr-un alt contract-contract de prestari servici.
Avand in vedere :
- ca cererea principala nu este evaluabila in bani, deci nu este necesara procedura concilierii directe
- ca cererea reconventionala priveste daune dintr-un alt contract
Este sau nu obligata parata sa faca dovada incercarii de conciliere a pretentiilor din cererea reconventionala ?
Cel mai recent răspuns: sabinna , utilizator 21:13, 17 Aprilie 2013
este inadmisibila o astfel de cerere reconventionala in procesul dvs.
Pe ce considerent ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reconventionala..... geo26 geo26 buna ziua! as vrea sa mi impartasiti opiniile dumneavostra fata de situatia urmatoare: -am depus intampinare si reconventionala la cererea de chemare in ... (vezi toată discuția)
Procedura prealabila art. 720^1 cpc ENGFULL ENGFULL in cazul in care debitorul nu s-a prezentat pentru concilierea prealabila , se incheie proces-verbal ? se mentioneaza ca nu a dat curs invitatiei si i se ... (vezi toată discuția)
Evacuare chirias societate comerciala scolceag scolceag Am incheiat un contract de inchiriere al unui spatiu comercial eu ca persoana fizica in calitate de proprietar si o societate comerciala in calitate de chirias ... (vezi toată discuția)