Forum Discuţii juridice Executare silită continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ...
Discuție deschisă în Executare silită

continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ipotecat

Buna.In urma unui contract de credit ipotecar incheiat in anul 2007 cu S.C. IFN din cauza crizei economice am ajuns sa fiu executat silit apartamentul fiind vandut prin licitatie publica in 29.01.2013.De ce banca nu m-a instiintat de scoaterea imobilului la licitatie?De ce se merge cu poprirea mai departe atata timp cat obiectul gajului a fost vandut fara acordul meu si la un pret sub cel contractual?La un automobil ti-l ia din fata casei fara acordul tau,dar nu mai au nici o pretentie financiara.La imobile se pun penalizari si dobanzi pana la sfarsitul creditului?Cand se v-a sfarsii?Nu sunt de acord cu poprirea care mi se aplica mie si sotiei dupa vanzarea obiectului de gaj. Ce este de facut? Unde si cine ne poate ajuta juridic? Si noi avem drepturi. Nu noi i-am pus sa vanda apartamentul la un pret derizoriu care nu le acopereau debitul.Trebuie sa pierdem ambele parti,noi avansul,casa si ratele date pana la executare,banca diferenta care a ramas.Am ramas pe drumuri cu un copil minor. Ce este de facut? VA MULTUMESC.
gi-jane2, moderator
Din discutie, inteleg ca e vorba despre un contract de credit bancar cu garantie ipotecara asupra apartamentului.
In calitate de ce ati semnat Dvs. si sotia contractul de credit? Imprumutat si garant ipotecar sau doar garant ipotecar?
De cand nu mai locuiati la adresa de domiciliu? sau de cand v-ati schimbat domiciliul?
Actele de executare silita se comunica obligatoriu la adresa de domiciliu a debitorilor, inclusiv publicatia de vanzare imobiliara!
In calitate de debitor eu si codebitor sotia.Apartamentul a fost achizitionat prin credit ipotecar in 2007.
Banca nu m-a somat cu privire la executarea silita decat la adresele anterioare. Celelalte scrisori de mariri ale dobanzilor etc le-au trimispe adresa imobilului vandut dar ....ce era imporant pentru mine....