Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorie catre asociatie de proprietari de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorie catre asociatie de proprietari de la un imobil ipotecat la banca

un proprietar a luat un imprumut bancar cu ipoteca asupra apartamentului, in 2008;banca a inscris privilegiul imobiliar in Cartea funciara. Prorietarul dispare in 2010 din apartament la o adresa necunoscuta si incep datoriile la intretinere. Conform legii, proprietarul este somat dupa 90 de zile si Asociatia inscrie privilegiul imobiliar in Cartea funciara si atunci afla ca banca are si ea din 2008 inscris acest privilegiu.
In anul 2012, la sfarsit, se executa silit apartamentul fiind scos la licitatie, dar vanzarea se face abia inb luna martie.
Problema este urmatoarea: conform noului cod civil asociatia de proprietari , inscriindu-si privilegiul imobiliar dupa cel al bancii creditoare, se pare ca nu mai poate recupera banii de intretinere datorati de propietar, banca luand TOTUL.
Intrebarea care se pune este cum putem totusi legal, recupera banii?
facem precizarea ca in anul 2012, inainte de execuarea silita de catre banca, asociatia a actionat propietarul in instanta pentru recuperarea datoriei si inca nu s-a dat hotararea instantei.
Domnule, privilegiul asociatiei are intaietate fata de ipoteca bancii pentru ca in cazul dvs se aplica vechiul cod civil.

Executorul a procedat gresit. Trebuia sa faceti contestatie la executare.
ContSters214341, utilizator