Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Procedura de recuperare a restantelor de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Procedura de recuperare a restantelor de la proprietari restantieri pentru apartamente ipotecate in cazul in care banca a solicitat executarea silita.

As dori sa stiu daca, prin prisma legislatiei in vigoare, asociatia de proprietari are prioritate fata de alti creditori la recuperarea restantelor chiar daca ipoteca legala inscrisa de asociatia de proprietari in cartea funciara este ulterioara celei inscrisa de banca iar executarea a fost initiata de banca.

Mentionez urmatoarele:
- proprietarul a contractat in anul 2007 un credit de la o banca pentru care a girat cu apartamentul, ipoteca fiind inscrisa in cartea funciara in anul 2007
- in luna septembrie 2012 asociatia de proprietari ca urmare a restantelor inregistrate a solicitat, in conformitate cu Legea 230/2007, inscrierea in cartea funciara a privilegiului imobiliar; Solicitarea a fost acceptata si a fost inscrisa in caretea funciara ipoteca legala;
- incepind cu 02 octombrie 2012 a fost demarata procedura de executare silita a imobilului de catre banca de la care proprietarul contractase creditul;
- in acest moment suma pe care banca o are de recuperat depaseste valoarea imobilului.
din ce srieti ipoteca bancii este inaiintea celei a dvs.
executarea se face in ordinea ipotecilor.

din nefericire a deveniti o practica ca celor care nu-si onoreaza creditele la banca, stiind ca oricum vor fi executati si nu le va mai ramane nimic deoarece pretul apartamentelor s-a prabusit in comparatie cu 2007, sa nu mai plateasca nici cheltuielile de intretinere....si asociatia nu are ce face daca nu mai are ceva de executat dupa ipoteca bancii...poate doar incchide utilitatile neplatite....
Antoanela Geaman, Avocat
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada facilitatea prioritatii asociatiei de proprietari la ordinea de recuperare debite
Mai mult ,bancile detin prioritate in raport cu orice alt creditor
Evaluarea apartamentului sub debitul de recuperat de catre creditorul bancar,obliga asociatia de proprietari sa staruie la bej in cererea de executare silita a debitorului,prin alte bunuri care eventual pot fi executate pana la concurenta debitului inregistrat in evidenta asociatiei de proprietari
Multumesc pentru raspunsuri.
Prin aparitia noului cod civil apreciez ca s-au micsorat foarte mult sansela ca asociatiile sa recupereze debitele de la rau platnici (acestea fiind aproape nule in cazul celor ce au ipoteci asupra imobilelor intrucit ipoteca pe care o poate institui asociatia de proprietari se face numai in anumite conditii - neplata pe o perioada de 90 de zile a datoriilor- si cu siguranta aceasta va fi ulterioara celei inscrisa de o banca).
Intrucit proprietarii respectivi (in prezent plecati din tara) nu mai detin alte bunuri care sa fie executate cred ca nu ramine decit ca asociatia de proprietari sa deschida actiune in instanta pentru recuperarea debitelor lucru destul de dificil si costisitor.
Mariussnm, utilizator
Mariussnm a scris:

- proprietarul a contractat in anul 2007 un credit de la o banca pentru care a girat cu apartamentul, ipoteca fiind inscrisa in cartea funciara in anul 2007
- in luna septembrie 2012 asociatia de proprietari ca urmare a restantelor inregistrate a solicitat, in conformitate cu Legea 230/2007, inscrierea in cartea funciara a privilegiului imobiliar; Solicitarea a fost acceptata si a fost inscrisa in caretea funciara ipoteca legala;
- incepind cu 02 octombrie 2012 a fost demarata procedura de executare silita a imobilului de catre banca de la care proprietarul contractase creditul;
- in acest moment suma pe care banca o are de recuperat depaseste valoarea imobilului.

As dori sa-mi mai raspundeti la o intrebare legata de speta anterioara.
In cazul in care asociatia de proprietari ar fi fost cea care ar fi initiat procedura de executare silita (in baza unei hotariri judecatoresti) atuci tot banca ar fi avut prioritate la recuperarea debitelor si ulterior asociatia de proprietari daca mai raminea ceva?
Nu conteaza cine incepe executarea. Ca sa inteleaga toata lumea privilegiul "bate" ipoteca. Daca v-ati inscris privilegiul in CF sunteti indreptatiti sa va primiti primii banii (dupa cheltuielile de executare si judecata bineinteles). Dupa dvs. urmeaza si banca cu ipoteca. Executorul va solicita un extras CF si va vedea ca v-ati inscris privilegiul. Vi se va aduce la cunostinta de termenele la licitatie va veti inscrie cu creanta si la distribuiere va primiti banii.