Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua

in cazul in care societatea nu este parte din organizatia patronala ( si nici din grupul de unitati) care a semnat un contract colectiv de munca la nivel superior , acest contract contract colectiv nu i se aplica, corect?
Tot legea 130/1996 prevedea si posibilitatea prelungirii CCM altfel decât legea dialogului social. Dar pt faptul ca CCM 520 a fost încheiat in 2010 nu va putea fi prelungit in condițiile legii 130, mai mult de 12 luni. Corect?
zxz19, utilizator
CCM respectiv a fost incheiat pentru o perioada de 4 ani ... Dupa expirarea valabilitatii acestuia, se va incheia un nou c.i.m. in baza Legii nr.62/2011.
De acord, dar atunci de ce se aplica conf lg. 130?
Intrucat a fost incheiat sub aceasta lege ... parerile rareori mi le schimb si mai ales dupa ce vad jurisprudenta in materie.

In cazul expus de dvs , cred ca este vorba despre un conflict de legi - ccm vs lege - care nu se poate solutiona decat in instanta.
Multumesc