Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare pfa

PFA nu se inregistreaza la ORC? De ce doar certificat de inregistrare fiscala?
Pfa(persoana fizica autorizata) se inregistreaza si la registrul comertului.
Sa nu cumva sa confundati cu alte tipuri de venit obtinute de catre o persoana fizica pe baza de contract civil(de exemplu contract de mandat pentru cei ce lucreaza cu firmele de asigurari) care se inregistreaza doar la administratia financiara.
Va contrazic. Cunosc 2 persoane care au cate un PFA si nu s-au inregistrat la ORC, ci doar la Finante. Dar cunosc si persoane care au trebuit sa se inregistreze la ORC cand si-au deschis PFA.
Cred totusi ca tine de faptul ca sunt sau nu platitori de TVA. Nu inteleg. Care este legislatia aferenta?