Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli cu dobanzi si diferente de curs valutar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli cu dobanzi si diferente de curs valutar

Referindu-ne la art 23 Cod Fiscal, la calculul impozitului pe profit, la un grad de indatorare >3 cheltuielile cu dobanzile si pierderea neta din diferente de curs valutar aferente imprumuturilor contractate sunt nedeductibile si se reporteaza perioadei urmatoare cand se indeplineste conditia ca gradul de indatorere < 3.

In cazul in care in anul 2013 gradul de indatorare a fost > 3, cheltuielile mentionate s-au trecut in declaratia 101 de reportat pentru perioada urmatoare; in anul 2014 semestrul 1 gradul de indatorare calculat perioadei este mai mic 3, putem considera aceste cheltuieli ca reportate perioadei pentru calculul si declararea impozitului pe profit trimestrial?
Cand vom ajunge la sfarsitul semestrului I 2014 vom vedea ce va fi. La finele trimestrului I 2014 ,daca gradul de indatorare a capitalului este mai mic de 3,acele cheltuieli nedeductibile la finele anului 2013 vor fi considerate deductibile fiscal(in registrul de evidenta fiscala se vor trece ca fiind deductibile,scazandu-se la determinarea profitului impozabil).
Multumesc, pentru raspunsuri!
art.23
(4) Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol.