Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Recuperare pierdere an 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Recuperare pierdere an 2012

Firma a inregistrat 21000 pierdere in 2012, iar acum la trim 1/2013 s-a inregistrat profit de 4800 lei.( mentionez ca firma ramane la platitori de imoz/profit, nu se incadreaza la microantreprinderi).Acest profit din 2013 il impozitez??sau declar. in declar.100 pe o , asteptand sa acoper pierderea?? sau declar 768 (4800*16%) cum se procedeaza cu recuperarea pierderii inreg in anul 2012- se face din profitul brut sau din cel neT??
Buna ziua,

Recuperarea pierderii fiscale(cea inregistrata in declaratia 101) se face la fiecare termen de plata a impozitului pe profit. Astfel la calculul impozitului pe profit aferent trimestrului 1/2013, veti tine cont de aceasta pierdere care se scade din profitul impozabil.
Sa nu confundati pierderea fiscala cu cea contabila. Pierderea fiscala este cea din declaratia 101, iar cea contabila este cea din soldul debitor al contului 121. La calcul profitului impozabil se tine cont numai de pierderea fiscala.

Numai bine
multumesc mult; in cazul meu coincide pierderea fiscala cu cea contabila, iar in Cod.fiscal la art.26 explicatiile sunt destul de modeste!!