avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Microintreprindere-cheltuieli cu casa de marcat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Microintreprindere-cheltuieli cu casa de marcat

Buna ziua,

Am o nedumerire referitor Art. 112 din Codul Fiscal :

"(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii."

Prin valoarea de achizitie se intelege valoarea cu TVA a casei de marcat ? Sau valoarea fara TVA ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: rentz , utilizator 19:42, 20 Aprilie 2013
Valoarea fara TVA:D
Multumesc pentru raspuns :)
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2013
rentz, utilizator
Am omis sa mentionez ca firma nu este platitoare de TVA.
Aceasta schimba cumva situatia ?

Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2013
rentz, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venit microintreprineri iulian_cucu iulian_cucu Sint microintreprindere din septembrie 2011,am indeplinit toate conditiile ca nr. de salariati,in 2012 cifra de afaceri este sub 65000 euro si am cumparat ... (vezi toată discuția)
Deducere din impozit micro valoarea noilor case de marcat toareanelia toareanelia Buna ziua , Microintreprindere poate sa-si reduca baza impozabila pentru calcularea impozitului pe venit cu valoarea noilor case de marcat, avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit venit microinteprindere comangheorghe comangheorghe anul trecut la 31.12.2013 am avut o cifra de afaceri de 215.000 lei si am trecut de la impozitul. pe profit la impozitul pe veniturile microinteprinderilor, ... (vezi toată discuția)