Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum infiintez o asociatie sportiva?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum infiintez o asociatie sportiva?

Buna seara!
Mobilul intrebarii: doresc sa organizez un concurs de ciclism montan la mine in zona.
Fiind un ciclist cu experienta, participand la f. multe astfel de curse, am obervat pe site-urile oficiale ale curselor ca organizatorul nu este niciodata o persoana fizica ci una juridica (de regula: Asociatia .... ). Intrebarea principala este: "aceasta forma " de organizare ce trebuie sa fie?Asociatie?Fundatie?ONG?
Imi trebuie o astfel de forma de organizare pt. a putea strange taxele de participare si contributiile sponsorilor.
Ceva legat de fiscalitate imi puteti spune?
Concret, care sunt pasii si costurile pentru infiintarea unei asociatii de acest gen si cam in cat timp se poate realiza?
Va multumesc pentru raspunsuri.
hd76avr a scris:

si, totusi, ce forma juridica recomandati alta decat club afiliat?Multumesc.

Club... neafiliat :-)