avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum infiintez o asociatie sportiva?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum infiintez o asociatie sportiva?

Buna seara!
Mobilul intrebarii: doresc sa organizez un concurs de ciclism montan la mine in zona.
Fiind un ciclist cu experienta, participand la f. multe astfel de curse, am obervat pe site-urile oficiale ale curselor ca organizatorul nu este niciodata o persoana fizica ci una juridica (de regula: Asociatia .... ). Intrebarea principala este: "aceasta forma " de organizare ce trebuie sa fie?Asociatie?Fundatie?ONG?
Imi trebuie o astfel de forma de organizare pt. a putea strange taxele de participare si contributiile sponsorilor.
Ceva legat de fiscalitate imi puteti spune?
Concret, care sunt pasii si costurile pentru infiintarea unei asociatii de acest gen si cam in cat timp se poate realiza?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 19:46, 7 Mai 2013
hd76avr a scris:

si, totusi, ce forma juridica recomandati alta decat club afiliat?Multumesc.


Club... neafiliat :-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ong-urile cu profil sportiv pot obtine cis hd76avr hd76avr Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele \\"Asociatia Sportiva................\\" (nu-i scriu numele complet ... (vezi toată discuția)
O.n.g, asociatie sportiva sau club sportiv? sabynp sabynp Care este diferenta intre o asociatie normala, dar care are ca domeniu de activitate sportul, o asociatie sportiva(care nu poate atrage sponsori si care se ... (vezi toată discuția)
Asociatie sportiva sau club sportiv MANOIL MANOIL Care este diferenta intre asociatie sportiva si club sportiv ? Care este procedura de inregistrare la federatia de specialitate? (vezi toată discuția)