Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Proprietar sau nu ??
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Proprietar sau nu ??

Buna ! Am cumparat o casa intr-o comuna , cu drept de uzufruct viager in favoarea vanzatorului ( o singura persoana , singurul poprietar care aparea in cf ) Acum cateva saptamani a decedat detinatorul dreptului de uzufruct viager , si eu m-am prezentat la primaria comunei sa anunt acest lucru si sa platesc impozitul pe 2013 . Am platit impozitul pe cladiri, pe terenul intravilan pe care se afla casa , si impozitul pe terenurile agricole , care erau trecute pe numele domnului de la care am cumparat casa si am fost trimisa la biroul referentului agricol sa mi se dea o lista cu terenurile extravilane si o harta cu locul exact in care se afla acestea , si dimensiunile lor . La inceput domnul referent foarte amabil m-a ascultat , m-a intrebat daca doresc sa ma ajute sa depun actele pentru ceva ajutor de la stat pentru aceste terenuri , un ajutor financiar pentru a cumpara semninte.....etc . Cand a verificat pe calculator situatia , si numele decedatului a devenit reticient , a zis ca nu e valabil ajutorul aceasta banesc, si ca eventual poate sa-mi spuna cam ce suprafete de terenuri am si unde . Mi-a dictat suprafata si locatia acestore, nume de dealuri si denumiri ale padurilor , dupa care a zis ca el a terminat nu mai are cu ce sa ma ajute pentru ca domnul , cumparatorul cu dreptul de uzufruct viager , decedat cum am mai amintit are o sotie pe undeva pe la rude , si ca o parte a terenurilor vin de la ea, chiar daca erau pe numele domnului , ca si casa si yerenul intravilan, dar el personal cunoaste aceasta familie si terenurile agricole vor fi impartite intre ei, eu nu am nici un drept . Intrebarea mea este ....impozit am drept sa platesc dar terenurile nu sunt ale mele??? In afara de aceasta primarie de unde pot afla ce posed, cat si unde ??? Ce drepturi am . Va multumesc din suflet pentru orice ajutor !
Cu stima !
In temeiul disp L nr 7/1996 republicata solicitati extras de carte funciara la OCPI
Art. 43
Orice neintelegeri cu privire la identificarea si masurarea parcelelor de teren, precum si cu privire la proprietarii acestora, se vor solutiona de catre instantele judecatoresti.
Extras de carte funciara fara sa am un extras vechi , fara numar topografic , fara nici o informatie despre aceste terenuri mi se va elibera ??

Nici macar atat nu stiu daca terenurile agricole respective sunt sau nu pe numele meu, sau doar platesc impozitul........
Adriantot, moderator
csillamonika a scris:
Am cumparat o casa intr-o comuna...

Ati facut acte de vanzare-cumparare sau nu?
Iata ca in primul post spuneti ca ati cumparat o casa cu drept de uzufruct... iar in ultimul mesaj spuneti ca nu nu aveti nici o informatie...
Daca aveti actul de proprietate, in acesta trebuie sa fie clar trecute casa, terenurile s.a.m.d. cu suprafete, schite, amplasare..

Adriantot, moderator
In contractul de vanzare cumparare apare casa si terenul intravilan , dar la primarie mi sa cerut sa platesc impozitul si pe terenurile extravilane , agricole , pentru ca apar tot la numele meu , cand am cerut o lista , ceva cu terenurile agricole respective am fost refuzata , deloc politicos.....de aici vine nelamurirea mea .
csillamonika, utilizator