Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii recuperare contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

recuperare contributii

In anul 2009 personalul contractual din primarie a beneficiat de un spor de dispozitiv de 25%. In urma controlului curtii de conturi s-a constatat ca aceste drepturi nu erau legale si drept urmare trebuie recuperata toata suma - restul de plata cu contributiile angajatului. Intrebarea este cum recuperez contributiile aferente anului 2009 si retinerea din salar cum se face? Va multumesc.
Se va face stat de plata rectificativ si se va face declaratie rectificativa. Ca urmare a declaratiei rectificative veti inregistra sume platite in plus care se vor compensa cu luna curenta. De anul trecut termenul pentru rectificarea declaratiilor este 5 ani.
carmen01011958, moderator