Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua nu mai detin originalul cartii de munca am o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua nu mai detin originalul cartii de munca am o copie ...

buna ziua
nu mai detin originalul cartii de munca
am o copie stampilata conform cu originalul si cu cod bare scanare carte
nu pot depune dosarul de pensie din lipsa originalului
am nevoie de adeverinte de la angajatori Bucuresti din 1978 pana in 2001
unde ma adresez????
fizic angajatorii nu mai exista
m-am adresat arhivatorul dar nu au gasit nimic
Adresati-va Casei de Pensii sa va elibereze o copie de pe cartea de munca scanata /

Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice
art.159
(1^1) În situații excepționale, determinate de distrugerea, degradarea sau pierderea carnetului de muncă, declarate în condițiile legii, angajatorii au încetat activitatea și/sau dacă arhiva acestora nu mai poate fi identificată, perioadele prevăzute la art. 16 lit. a) pot fi valorificate pe baza informațiilor, respectiv datelor preluate din carnetele de muncă, existente în arhiva electronică creată în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de muncă a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, cu modificările și completările ulterioare, dacă informațiile introduse în baza de date, în cadrul activității de preluare din carnetele de muncă, sunt identice cu cele din carnetele de muncă scanate. Arhiva electronică cuprinde atât datele preluate din carnetele de muncă, cât și carnetele de muncă scanate.
....