Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Problema Polita RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Problema Polita RCA

Buna ziua, in data de 01:03:2013 am facut RCA ul prin intermediul unui Broker exact la sediul firmei. Masina este inmatriculata pe numele fratelui care sufera de un handicap locomotor si astfel are o reducere de 50% din suma. La momentul platii si achizitionarii politei RCA nu am fost intrebat daca masina este ajustata problemelor propietarului. Dupa aproximativ o luna si jumatate am primit un telefon de la broker ul cu care am incheiat polita, care-mi spunea ca daca masina nu este modificata conform nevoilor v-a trebui sa achit diferenta de bani care a fost scazuta prin acea reducere. Mentionez ca am mai avut RCA la firma respectiva si nu s-a pus problema daca masina este sau nu modificata. Intrebarea mea este daca din momentul eliberarii acestei polite si trecerea unei perioade de peste o luna se poate anula aceasta polita din simplul motiv ca este greseala lor
MihaiFlorin, utilizator
ei pot anula polita si in momentul in care ar trebui sa plateasca dauna. asa ca daca nu platesti diferenta si ai vreun eveniment cu masina risti sa te trezesti ca nu ai asigurare.
Multumesc pentru raspuns. Diferenta de bani nu este mare dar din pacate am o dauna la ei si firma respectiva nu vrea sa plateasca pretinzand ca nu clientul lor m a lovit. Respectivul client a fost chiar si la sediul firmei unde a dat o declaratie cum ca dansul a produs respectiva dauna. Am vrut doar sa stiu daca pot proceda exact ca dansii si sa nu-mi respect intelegerea
Putin probabil sa anuleze polita, cel mai probabil vor imputa diferenta pana la o polita normala celui care a incheiat polita. Intradevar, pentru acordarea reducerii pentru persoane cu handicap. trebuie ca masina sa fie adaptata, si acest lucru specificat in actele masinii.