Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atestate conducatori auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atestate conducatori auto

Conducatorii auto cu categoriile auto B,C este obligatori sa aiba atestate ca sa poată conduce masini de peste 3,5 t?
Dar cei care conduc tractoare? De exemplu carnet cu categoriile B,Tr.
Multumesc .
ORDIN Nr. 597 din 21 aprilie 2003 privind aprobarea Normelor pentru stabilirea condiţiilor de obţinere a atestatului profesional de către conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri cu vehicule a căror masă maximă autorizată este mai mare de 7,5 tone, transport rutier public de persoane şi transport rutier cu vehicule având mase şi/sau dimensiuni de gabarit depăşite

ART. 1
Conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri cu vehicule a căror masă maximă autorizată este mai mare de 7,5 tone, transport rutier public de persoane şi transport rutier cu vehicule având mase şi/sau dimensiuni de gabarit depăşite trebuie să fie titulari ai unui atestat profesional, acesta reprezentând dovada pregătirii profesionale pentru calitatea de conducător auto de vehicule destinate transporturilor rutiere menţionate.

cyan,

Art. 1 din NORMA la care faceti referire a fost modficat prin punctul 3. din Ordin nr. 521/2007 începând cu 03.04.2007, astfel:
Art. 1. - Conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri cu vehicule a căror masă maximă autorizată este mai mare de 3,5 tone, transport rutier public de persoane şi transport rutier cu vehicule având mase şi/sau dimensiuni de gabarit depăşite trebuie să fie titulari ai unui certificat, acesta reprezentând dovada competenţei şi atestării profesionale pentru calitatea de conducător auto de vehicule destinate transporturilor rutiere menţionate.
multumesc